Saç Bakımı

Kadınlarda Saç Dökülmesinin 9 Nedeni

By  | 

Herkes saçı kaybeder. Sabah duşunuz sırasında, kuru kaldığınızda ya da hızlı bir fırça verdiğinizde olur – bu normaldir. Saç dökülmesinde uzmanlaşmış bir New York dermatoloğu olan Francesca Fusco, “Ortalama olarak günde yüz elli bir saçı kaybediyoruz” diyor. “Bu sadece saçlarının döngülerinden geçiyor, ve onun yerini alacak yeni bir tane olacak.” Fakat saç dökülmesi, dermatolog ve olası tedavi ile değerlendirilmeye ihtiyaç duyan daha ciddi bir tıbbi durumun belirtisi olabilir. İşte saç dökülmesinin dokuz nedeni ve onlarla nasıl başa çıkılacağı.

 

Telogen Effluvium

Telogen effluvium, genellikle şampuanlama, şekillendirme veya fırçalama sırasında her gün büyük miktarlarda saç döktüğünüz hamilelik, majör cerrahi, şiddetli kilo kaybı veya aşırı stres sonrası oluşan bir olgudur. Antidepresanlar, beta blokerleri ve nonsteroidal anti-inflamatuar ilaçlar gibi bazı ilaçların da yan etkisi olabilir. Telogen effluvium sırasında saç dökülme veya telojen, faza hızlı hareket etmeden önce, büyüme fazından normalden daha hızlı “dinlenme” fazına geçer.

Semptomlar: Telojen effluviumlu kadınlar, stresli bir olaydan 6 hafta ila 3 ay sonra saç dökülmesine dikkat ederler. Zirvede, saç avuçlarını kaybedebilirsiniz.

Testler: Telogen effluvium testi yoktur, ancak doktorunuz size son yaşam olaylarını sorabilir ve düşmüş saç köklerinde küçük “club-shaped” ampuller arayabilir. Ampuller, saçın tam bir büyüme döngüsünden geçtiği anlamına gelir ve bu da döngünün stres nedeniyle hızlandığını düşündürmektedir.

Ne yapabilirsiniz: Bazı durumlarda, örneğin hamilelik ya da büyük cerrahi gibi, saç dökülmesi yavaşlayana kadar zamanınızı bilemek zorunda kalabilirsiniz. İlaç suçlu ise, dozu düşürmek veya ilaçları değiştirmek için doktorunuzla konuşun. Stresle ilgili ise endişenizi azaltmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Kalıtsal Saç Dökülmesi

Genetik olan saç dökülmesi androjenetik alopesi olarak bilinir ve Amerikan Dermatoloji Akademisine göre saç dökülmesinin en yaygın nedenidir. Her iki ebeveyni de saç dökülmesine sahip olsaydınız, geniniz annenizin veya babanızın ailesinden miras alınabilir.

Semptomlar: New York’taki Montefiore Tıp Merkezi’nde dermatolog olan Pamela Jakubowicz, bu özelliği taşıyan kadınların patlama arkasındaki saç çizgisinde incelme eğilimi gösterdiklerini söylüyor. Durum yavaş yavaş gelişir ve 20’li yaşlarınızdan başlayabilir. Annenizin de bu incelme paternine sahip olması durumunda savunmasız olabilirsiniz. Bazı durumlarda, saç dökülmesi yaygın olabilir, yani tüm kafa derisi boyunca yayılır.

Jakubowicz: Testler: Dermatoloğunuz, kalıtsal olup olmadığını belirlemek için saç dökülme paternini inceleyecek ve diğer nedenleri dışlamak için kan çalışması isteyecektir. Saç foliküllerinin yerini, kalıtsal saç dökülmesinin kesin işareti olan minyatür foliküller ile değiştirip değiştirmediğini görmek için kafa derisinin biyopsisi yapılır.

Yapabilecekleriniz: Günde iki kez kafa derisine minoksidil (Rogaine) uygulayarak saç dökülmesini yavaşlatın. Uyuşturucu gereksiz yan etkileri önlemek için kadınlar daha düşük mukavemetli bir formül kullanmalıdır, ancak kadın ve erkek hem de çalışır. Kadınlar hamile veya emziren minoksidil kullanmamalıdır. Erkekler oral bir ilaç olan finasteride (Propecia) ile tedavi edilebilir.

Hipotiroidi

Çoğu kadın milyonlarca insan tiroid hastalığından muzdariptir. Vücudunuzda çok az tiroid hormonu, metabolizma, kalp atım hızı ve duygudurumdan sorumlu hormon ürettiğinde, hipotiroidizmin ya da az aktif tiroidin olduğu söylenir. Vücudunuzda hormon çok fazla yaparsa, hipertiroidizm veya aşırı aktif tiroid var demektir. Tiroid hormonu, bazal metabolizma hızınızdan – vücudunuzun oksijen ve enerjiyi kullanması için kullandığınız – saçınızın, cildinizin ve tırnaklarınızın büyümesine kadar her şeyden sorumludur. Ama doğru miktarda olmadığında, bedensel işlevlerdeki değişiklikleri fark edebilirsiniz.

Semptomlar: Hipotiroidizm (çok az hormon), açıklanamayan kilo alımı, yorgunluk, kabızlık, depresyon ve konsantrasyon güçlüğü gibi bir dizi semptomlara neden olabilir. Saç, tırnak ve cilt daha kırılgan hale gelebilir ve daha kolay kırılabilir. Kadınlarda daha sık görülür, özellikle 50 yaşın üzerinde, Theodore C. Friedman, MD, MPH, Los Angeles’taki Charles Drew Üniversitesi’nde endokrinoloji, metabolizma ve moleküler tıp bölümü şefi ve Thyroid’e Her Şey Rehberi Hastalık (Adams Media, 2007). ABD nüfusunun yaklaşık yüzde 5’ini etkilemekte, ancak kadınlarda yaklaşık 10 kat daha fazladır.

Hipertiroidizm (çok fazla hormon), açıklanabilir kilo kaybı, kalp çarpıntısı, sinirlilik, irritabilite, ishal, nemli cilt, kas zayıflığı ve göze çarpan bir görünüşe neden olabilir. Metabolizma hızlandıkça saç dökülmesini de yaşayabilirsiniz. Hipertiroidizm hipotiroidizmden daha az yaygındır ve ABD nüfusunun yaklaşık yüzde 1’ini etkiler.

Testler: Kan testi, tiroit hormonu tarafından tiroid hormonunun yapılması için tiroid uyarıcı hormonu üretmektedir. Aşırı TSH genellikle hipotiroidizmi gösterirken, anormal derecede düşük seviyeler hipertiroidizmi göstermektedir.

Ne yapabilirsiniz: Doktorunuz normal seviyelere geri yüklemek için bir tiroid hormonu ilacı reçete edebilir. Uygun bir dozajın sağlanması için düzenli TSH testleri yapılabilir.

Lupus

Lupus, vücudun kendi bağışıklık sisteminin sağlıklı dokulara saldırdığı kronik bir otoimmün hastalıktır. Durum yaklaşık 1,5 milyon insanı etkiliyor ve doğurganlık yıllarında kadınlara saldırmaya eğilimlidir.

Semptomlar: Lupus sıklıkla aşırı yorgunluk, baş ağrısı, ağız ülseri ve ağrılı şişlik eklemlere neden olur. Birçok insan burun köprüsü boyunca kelebek şeklinde bir döküntü geliştirir ve güneşe daha duyarlı hale gelir. Diğer semptomlar ateşi içerir; ayaklarda ve ellerde ve gözlerin etrafında şişlik; göğüs ağrısı; ve anemi. Birçok kişi saç dökülmesini ya da saçınızı fırçalarken ya da saçınızı fırçalarken ortaya çıkan saç dökülmesine de neden olur – ya da daha şiddetli olabilir, yamalar halinde ortaya çıkar ve kafa derisinde döküntülerle birlikte olabilir, diyor Arthur Weinstein, bölüm müdürü Roma Hastanesi Merkezindeki romatoloji bölümü. Bu belirtiler birçok başka durumda ortaya çıktığı için, lupus genellikle büyük taklitçi olarak adlandırılır.

Testler: Bir romatolog, eklemleri ve diğer dokuları ısı, ağrı, şişlik ve kızarıklık gibi iltihap belirtileri açısından inceler. Anti-nükleer antikorların (ANA) seviyelerini ölçen bir kan testi de lupusu gösterebilir. Dr. Weinstein, Romatologların Amerikan Romatoloji Koleji tarafından belirlenen 11 tanısal ölçütten dört tanesine sahip olup olmadıklarını da belirleyecek olsa da, cilt biyopsisi ile birlikte daha az kriter bazen lupusa işaret edebilir.

Yapabilecekleriniz: Saç dökülmesine eklem ağrısı, halsizlik ve prednizon gibi oral ilaçlarla tedavi edilen diğer lupus semptomları eşlik ediyorsa, romatolog bakın. Saçlı deride kızarıklık varsa, topikal bir krem ​​reçete etmesi muhtemel bir dermatoloğu görmeniz gerekir.

Demir eksikliği anemisi

Ağır dönemleri olan veya yeterince demir bakımından zengin yiyecekleri yemeyen kadınlar, kanın yeterince kırmızı kan hücresi olmayan demir eksikliğine eğilimli olabilirler. Kırmızı kan hücreleri, vücudunuzdaki oksijeni hücrelere taşır, size ihtiyacınız olan enerjiyi verir.

Semptomlar: Demir eksikliği anemisi aşırı yorgunluk, halsizlik ve soluk cilde neden olur. Ayrıca baş ağrıları, konsantre olma zorlukları, soğuk eller ve ayaklar ve saç dökülmesi de fark edebilirsiniz. Her türlü efor, nefes darlığı bırakabilir.

Testler: Demir eksikliği anemisini teşhis etmek için vücudunuza demir depolayan protein olan ferritin ölçmek için kan testi yapılması gerekir. Doktorunuz, kanınızın ne kadarının kırmızı kan hücrelerinden oluştuğunu gösteren hematokrit düzeyinizi de kontrol edebilir.

Ne yapabilirsiniz: Sığır eti, domuz eti, balık, yapraklı yeşillikler, takviye edilmiş tahıllar ve fasülyeler gibi demir açısından zengin yiyecekleri, tercihen, demir emilimini arttıran C vitamini açısından zengin gıdalarla birlikte yiyin. Kadınlar menopozdan 8 mg sonra günde 18 mg demir almalıdır; demir takviyesi almanız gerekiyorsa doktorunuza danışın. Fusco, özellikle saç dökülmesi için takviyeleri de bulabileceğinizi söylüyor. Anahtar bileşenler, ütüye ek olarak biyotin, silika ve L-sistein içerebilir.

Polikistik Over Sendromu

Amerika Birleşik Devletleri’nde beş milyon kadar kadın polikistik over sendromundan muzdariptir. 11 yaşından itibaren başlayabilen durum, yumurtalıkların çok fazla erkek hormonu ürettiği hormonal dengesizlikten kaynaklanır. PCOS sıklıkla infertiliteye neden olur.

Semptomlar: PCOS, yumurtalıklarda yüz kılı büyümesine, düzensiz periyotlara, akne ve kistlere neden olabilir. Fusco, saç derisinde saç dökülmesine rağmen, vücudun başka yerlerinde daha fazla saç olduğunu fark edebilirsiniz.

Testler: Doktorunuz, testosteronun bir yan ürünü olan yüksek düzeylerde testosteron ve DHEAS (dehidroepiandrosteron) aramak için bir kan testi yapması muhtemeldir.

Yapabilecekleriniz: PKOS’ların çoğu, testosteronu engelleyen güçlü bir anti-androjen içeren Yasmin gibi doğum kontrol hapları ile tedavi edilir. Doğum kontrol haplarını kullanamıyorsanız, doktorunuz erkek hormonlarını da engelleyen spironolakton (Aldactone) reçete edebilir. Kilo kaybetmek de erkek hormonlarının etkisini azaltarak yardımcı olabilir.

Saç Derisinin Deri Koşulları

Sağlıksız bir saç derisi, saçların büyümesini zorlaştıran iltihaplara neden olabilir. Saç dökülmesine neden olan cilt rahatsızlıkları arasında seboreik dermatit (kepek), sedef hastalığı ve ringworm gibi mantar enfeksiyonları yer alır.
Semptomlar: Seboreik dermatit kafa derisinin cildini dökmesine neden olur, bu nedenle omuzlarınızda veya saçlarınızda yağlı, sarımsı lekeler görürsünüz. Malassezia adı verilen maya, hormonal değişiklikler veya ciltte aşırı yağın sonucu olabilir. Aşırı cilt hücresi döngüsüne neden olan otoimmün bir durum olan sedef hastalığı, kafa derisi üzerinde çok kalın bir beyaz skala oluşturur. Jakubowicz, saçkıranın, enfekte olmuş bir kişiye veya hayvana dokunarak sözleşmenizin oluşturduğu bir mantarla, saç derisinde kırmızı lekeler olduğunu fark edeceksiniz.

Testler: Kafa derisinin fiziksel muayenesi, hangi koşulun bulunduğuna karar verir. Mantar kültürü ve muhtemelen kafa derisinin biyopsisi, ringwormu saptayabilir.

Ne yapabilirsiniz: Her koşul genellikle bir reçete gerektirir: seboreik dermatit için ilaçlı bir şampuan, psoriasis için ilaç tedavisi veya ışık tedavisi ve ringworm için oral antifungaller.

 

Alopecia Areata

Alopesi areata, bağışıklık sisteminin saç köklerine saldırdığı bir otoimmün bozukluktur. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 4.7 milyon insanı etkilemekte ve erkeklerde ve kadınlarda eşit olarak gerçekleşmektedir. Nedeni bilinmemektedir, ancak stres veya hastalık tarafından tetiklenebilir.

Semptomlar: Durum üç biçimde ortaya çıkabilir. Fusco, Alopesi areata’nın yaygın olarak kafa derisi, kaşlar veya bacaklarda yuvarlak, pürüzsüz yamukluklara neden olduğunu söylüyor. Başın toplam saç dökülmesi alopesia totalis olarak bilinirken, tüm vücutta meydana gelen saç dökülmesine alopesi universalis denir. Fusco, “Bazı hastalar, kel nokta ortaya çıkmadan önce, bu bölgede bir şey hissettiklerini – bir karıncalanma veya tahriş olduğunu” belirtti.

Testler: Saç dökülme paternini gözlemlemek genellikle alopesi areata’nız olup olmadığını ve demir depoları için kan testlerini, ANA’ları belirleyebilir. ve hormonlar genellikle saç kaybına neden olabilecek altta yatan koşulları dışlamak için yapılır.

Fusco, yapabilecekleriniz: Alopesi areata genellikle intralezyonel kortikosteroidlerle tedavi edilir. Bazı durumlarda minoksidil (Rogaine) de yardımcı olabilir. Stresi azaltmak da önemlidir.

 

Aşırı Şekillendirici Kullanımı

Çok fazla şampuanlama, şekillendirme ve boyama, saçlarınıza zarar verebilir. Isı ve kimyasallar saçı zayıflatır ve kırılmasına ve dökülmesine neden olur. Çoğunlukla, keratin, renklendirme ve fönü kurutma gibi tedavilerin bir kombinasyonu, bu da hasarı yapar.

Semptomlar: Serpinti, şekillendirmeden kaynaklanan dış hasarlardan meydana geliyorsa, basitçe kırılacak ve kulüp şeklindeki telogen ampulleri uçlarında görmeyeceksiniz.

Testler: Dr. Jakubowicz bir çekme testi yapar: Yaklaşık 50 iplikçikte küçük bir avuç alır, yavaşça çeker ve çıkan tüylerin uçlarında ampul olup olmadığını kontrol eder.

Ne yapabilirsiniz: Saçınızı aşırı ısıtan cihazlardan kaçının. Saç kurutma makinenizi serin ve düşük ayarlarla ayarlayın ve düz ütülerinizi en aza indirin. Saçınızı bir ya da iki renkten daha fazla boyalamayın. Renk değişimi ne kadar şiddetli olursa, saç dökülmesini gerektirebilecek daha fazla kimyasal madde gerekir. Saç jeli veya saç spreyi kullanırsanız, saçları taranmadan önce kurumasını bekleyin, çünkü saçlar sertleşir ve kırılma olasılığı daha yüksektir.

Saçınızın durumu sadece görünüşünüzü etkilemez – sağlığınızın önemli bir göstergesidir. Saç dökülmesi yaşıyorsanız dermatoloğunuzla konuşun.

Bir önceki yazımız olan Lavanta Yağıyla Saç Bakımı Yapımı başlıklı makalemizde Lavanta yağını saçlarınızda nasıl kullanacaksınız?, lavanta yağının saçlarınıza faydaları ve Lavanta Yağıyla Saç Bakımı Yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir