Saç Bakımı

Saç Dökülmesini Engelleyen ve Saçı Güçlendiren Yöntemler

By  | 

Günümüzde özellikle erkeklerin en büyük problemlerinden biri saç dökülmesi. Tıpta ne kadar da saç ektirme yöntemleri gelişmiş olsa bile kimse doğal saçlarını kaybetmek istemez. Bunun için saç dökülmesini engelleyen ve saçı güçlendiren yöntemler uygulamak gerekmektedir. Bu yöntemleri uygulayarak saçlarınızı güçlendirebilir ve dökülmenin önüne geçebilirsiniz. Hatta bunu yapmak hiç de zor değil. Güçlü ve sağlıklı saçlar için yapmanız gereken en önemli şey doğru ürünleri kullanarak doğru yöntemlerle bakım yapmaktır. Şimdi hep beraber saç dökülmesini engelleyen ve saçı güçlendiren yöntemler nelerdir inceleyelim.

Gevşek ve rahat saç modelleri yapmak

Gevşek saç modeli

Gevşek saç modeli

Bu önerimiz özellikle bayanlar içindir. Aarkadaşlar, saçlarımız uzadıkça kırılma ve dökülme ihtimalleri dahada fazla artmaktadır. Saçlarımıza gergin modeller yapmak bu kırılma ve dökülme ihtimallerini daha da arttırarak saçlarımızı zayıflatır. Daha güçlü saçlara sahip olmak için daha salaş ve daha gevşek saç modelleri tercih etmemiz gerekmektedir. Gerilmeyen saçların kırılma dökülme ihtimalleri daha azdır.

Saç şekillendiricileri kullanımınızı azaltın.

saç şekillendirici krem uygulama

saç şekillendirici krem uygulama

Evet, saç şekillendiriciler hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiştir. Bunu bırakın demiyoruz ama mümkün oldukça az kullanmaya özen gösterin. Çünkü bildiğiniz gibi bu ürünler her zaman kimyasal içerdikleri için saçları zayıflatmaktadırlar. Saçınızın güçlü kalması için saç şekillendiricilerin dozuna kesinlikle dikkat etmeniz gerekmektedir.

Saç maskerini uygulamayı ihmal etmeyin.

saç maskesi

saç maskesi

Banyonuzu yapmadan önce saçlarınızı doğal maskelerle besleyebilirsiniz. Böylece saç dökülmesini engelleyip saçlarınızı güçlendirmeye katkı sağlayabilirsiniz.

Saç dökülmesini engellemek ve saçları güçlendirmek için şampuan Kullanımı.

saç dökülmesine karşı şampuan

saç dökülmesine karşı şampuan

Arkadaşlar saç bakımında en önemli etkenlerden biri de şampuan kullanımıdır. Saçlarınızı yıkarken kullandığınız şampuana dikkat etmeniz gerekmektedir. Saçlarınızın da vücudunuz gibi her zaman proteine ihtiyacı vardır. Saçlar için en gerekli proteinlerden biri ise arginine proteinidir. Özellikle arginine proteini içeren şampuanlardan tercih etmeniz saçlarınızı günlendirmek ve saç dökülmesini engellemek için oldukça faydalı olacaktır.

Saçın zayıflamaması için doğru tarak kullanımı.

saç dökülmesine karşı doğru tarama

saç dökülmesine karşı doğru tarama

Arkadaşlar saç bakımında çok önemli bir etken de kullandığınız taraklardır. Saçınızın türüne göre tarak kullanmanız gerekmektedir. Aksi takdirde tarak saçınızı yıpratır ve güçsüzleştirir. Bu da saç dökülmesine sebep olabilir. Kalın telli ya da kıvırcık saçlara sahipseniz eğe rgeniş dişli taraklar kullanmanız gerekmektedir. İnce telli ve sığ saçlarınız varsa sık dişli taraklar, dalgalı bir saça sahpseniz eğer saçlarınızı düz fırçalarla taramanız gerekmektedir.

Sık sık saçlarınızı kestirin.

kırık saçları kestirme

kırık saçları kestirme

Saç uçları sürekli çatlar ve kırılır. Saçlarınızın uçlarında çatlat veya kırıkları farkettiğinizde kestirmeniz gerekmektedir. Bu işlemi yaparak saçlarınızdaki hem kötü görünümden kurtulmuş olursunuz hem de saçlarınızı hafifletmiş olursunuz.

Saçlarınızın güçlü kalması için sağlıklı beslenmeye özen gösterin.

saç dökülmesine karşı doğru beslenme

saç dökülmesine karşı doğru beslenme

Evet arkadaşlar, sağlıklı beslenmek de saçlarımız için çok önemli bir etken. Sağlıklı besinler saçlarınızın uzamasını güçlü kalmasını desteklemektedir. Protein, demir ve vitamin ağırlıklı yiyecekler tüketerek hem sağlığınızı dengede tutun, hemde saçlarınızı güçlendirin.

Güçlü saçlar için fön makinesinin sıcaklığını doğru ayarlayın.

Özellikle ıslak saçlara fön makinesi ve kurutma makinesi uygulamak ve bunu özellikle yüksek sıcaklıkda uygulama saçlarınıza büyük zarar vermektedir. Hatta saçlarınıza en büyük zararı veren etken budur diyebiliriz. Fön makinelerini ve saç düzleştiricilerini uygulamadan saçlarınızı kurutmaya özen gösterin. Bir de bu makineleri saçınıza uygularken sıcaklıklarını olabildiğince düşük tutmanızda fayda vardır.

Sizler de saç dökülmesini engelleyen ve saçı güçlendiren yöntemlerle saçlarınızı sağlıklı tutun.

 

Bir önceki yazımız olan Saçınızı Daha Hızlı Büyütmek İçin 13 Yöntem başlıklı makalemizde daha hızlı saç uzatmak, saç uzatma tarfileri ve saçları hızlı uzatma hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir