Saç Bakımı

Saçınızı Daha Hızlı Büyütmek İçin 13 Yöntem

By  | 

Şanslı bir kadın için, imrenilecek en güzel şey uzun saçlar olur. Geri kalanımız için, saç bakım rutinimizde sabır, çaba ve bazı çok kasıtlı değişiklikler gerektirir. Kendinizi cesaretiniz kırılmaya başladıysa, çünkü saçlarınız istediğiniz kadar uzun ya da kısa sürede büyümiyor, henüz uzantılara ulaşma. Size (ve saçlarınıza) doğru yönde kılavuzluk etmek için bu profesyonel önerilere göz atın.

1. Sık sık düzeltmeler yapın

Olumsuz görünebilir, ama gerçekten sağlıklı olan uzun saçlar istiyorsanız, düzenli olarak düzelmeleri gerekir. Ünlü saç stilisti Michael Dueñas, “Saç kesimleri saçınızı daha hızlı büyütmezken saçınızı kıran bölünmüş uçlardan kurtulurlar.” “Kırılmayı ortadan kaldırmak saçınızın daha hızlı büyüdüğü bir görünüm verir.” Sonuçta, kıran kıran kıvrımlar saçınızın uzunluğunu kaybetmesine neden olabilir – parlaklık, hacim ve yumuşaklıktan bahsetmezler. Kesimler arasında tam olarak ne kadar gidebileceğinizi bilmek istiyorsanız, bu kılavuzu izleyin.

2. Sarışın gitmek için direnmek.

Platin saçlar kadar şık gözükürken, daha karanlık bir tondan açık sarıya geçerek, sizin ve mümkün olan en uzun saç arasında durabilirsiniz. New York’taki Cutler Salon’da kıdemli renk uzmanı Elizabeth Hiserodt, “Saçın kütikülü ağartıcıdan zarar gördüğünde, daha fazla kırılma veya bölünmüş olabilirsiniz” diye açıklıyor. “Daha az kimyasal tedavi, saçlarınız daha iyi büyür.”

3. Saçınızın doğal yağını dağıtın.

Yorulmadığınız saçları kullanarak yatmaya gitmek yorgun olduğunuzda baştan çıkarıcı görünebilir, ancak saçınıza birkaç hızlı vuruş vererek sağlığınız için harika olabilir. Eva Scrivo Salon’da kıdemli renk uzmanı ve saç eğitmeni Meri Kate O’Connor, “Saç derisine başlayarak, saç derisine ait yağları saçlarınıza eşit bir şekilde dağıtmak için bir kıl fırça kullanın ve doğal olarak nemlendirilmiş halde kalır.” Bonus: Her gece bu basit adım, saç derisini daha sağlıklı hale getirmeye yardımcı olan dolaşımın artmasına yardımcı olur.

4. Doğru yiyecekleri yiyin.

Uzun, güçlü saçlara sahip olmak saçınıza hangi ürünleri koyduğuna bağlı değildir; aynı zamanda vücudunuza ne koyduğuna da bağlıdır. “Saçların büyümesini teşvik etmek için, saçları içten ‘beslemeniz gerekiyor” diyor NYC merkezli dermatolog Dr. Francesco Fusco. “Protein alımınızı balık, fasulye, fındık ve bütün kazançlar gibi yiyeceklerle artırmayı deneyin.” Bir et sevgilisi değilseniz, hala proteinte yüksek bir diyet sürdürmeyi hedeflemelisiniz. Fusco, yeteri kadar almayan kadınların sıklıkla “daha ​​fazla dökülme” yaşadığı konusunda uyarıyor. GoodHousekeeping.com’un beslenme uzmanı Jaclyn London, MS, RD, CDN, A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra çinko ve demir gibi minerallerin ve omega-3 yağ asitlerinin de sağlıklı kıllara katkıda bulunabileceğini

 

5. Isı şekillendirme araçlarından kaçının.

“Saçlarını fazla durma,” diye uyarıyor ünlü kuaförü Ken Paves. Eğer ısı kullanmanız gerekiyorsa, Paves sıcaklığı düşürmeyi ve her zaman bir ısı koruyucusunu kullanmanızı önerir – aksi takdirde, saçınıza zarar verme riskiyle karşılaşırsınız, kırılma ve kıvrılmalara yol açar.

6. Günlük şampuanı atlayınız.

Şimdiye kadar, büyük saçları “hayır” kakalarına gitmeye atfeden tüm referansları duymuşsunuzdur, ama neden saçınıza gerçekten yardımcı olduğunu biliyor musunuz? Paves, “Saçlarınızı haftada iki ila üç kez şampuanlamak, doğal yağlarınızın saçınıza nüfuz etmesine izin vererek, onu nemlendirmesine ve onarmasına izin verir.”

7. A.M.’ye bir vitamin ekleyin. rutin.

Diyetiniz yeterli beslenmeyle beslenmiyorsa, ek bir dünyaya fark yaratabilir. Dr. Fusco’ya “Saç, Deri ve Çiviler İçin” formüle edilmiş ve etiketlenmiş bir multivitamin bulmaya çalışın. “Bunlar, biotin ve saç sağlığını destekleyen C ve B vitaminleri gibi önemli vitaminleri içerir.” Bonus: Süreçte daha iyi bir cilt alabilirsiniz!

8. Duşunuzu serin bir durulama ile bitirin.

Süper buharlı bir duş cildiniz için sadece kötü değil – aynı zamanda saçlarınızda da sert. “Temizlerken su sıcaklığını düşürün,” diye öneriyor Paves. “Ve kütikülü kapatmadan önce saçınızı güçlendirmek için serin suyla durulayın ve şekillendirin.”

 

9. Islak saçları fırçalarken dikkatli olun.

Saçlar ıslak olduğunda kırılmaya özellikle duyarlıdır, ancak kesinlikle duştan sonra biraz düğüm almanız gerekiyorsa, iplikçiklerinize kolay gidecek bir fırça kullandığınızdan emin olun. Brooklyn’deki Kennaland salonundaki stilist Davey Partain, “Bir Tangle Teezer veya Islak Fırçanın kullanılması anahtardır” diyor. Ayrıca tekniğin, araç kadar önemli olduğunu da belirtiyor. “Uçlardan hafifçe fırçalayın ve yavaş yavaş yukarı doğru ilerleyin. Ve sadece üst katmanı fırçalamayın – alt kısımdaki saçları da fırçalayın.”

10. Minoksidil kullanmaya başlayın.

Good Housekeeping’in güzellik direktörü olan April Franzino, “Kadın Rogaine’nin bir kutusunu al” diyor. “Etkin madde, minoksidil, FDA onaylı ve saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olduğu kanıtlanmış ve ambalajlama talimatlarına göre sürekli kullanım ile saç büyütme teşvik edilmiştir.”

11. Trendy “temizler” yapmayı bırakın.

Diyet şirketleri, bir “temizliğin” tüm hayatınızı değiştireceği konusunda ikna etmeye çalışabilir, ancak Dueñas onlara karşı şiddetle tavsiye eder. “Bir temizlik yapmak saçlarınız için korkunç bir şey çünkü vücudunuzu besinlerden mahrum ediyorsunuz” diye uyarıyor. “Bir hafta bile temizledikten sonra, daha yavaş saç büyümesi ve daha zayıf kilitler göreceksiniz.”

12. İpek yastık kılıfında uyu.

Uykunuzda daha iyi saçlar elde etmek mümkündür – tek ihtiyacınız olan yastık kılıfınızı değiştirmek. New York’taki Spring Street Dermatology’den bir hekim olan Jesleen Ahluwalia, “İpek saçta daha kolay – bu da karışıklık ve kırılmanın önlenmesine yardımcı oluyor” diyor. Saçlarınız ne kadar az kırılırsa saçlarınız o kadar uzun olur. (Slip’in ipek yastık kılıfları çeşitli renklere sahiptir.)

13. Cildinize dikkat edin.

Başlangıçta parlak saçları görmek ve bir ürünün sizin için çalıştığını varsaymak kolaydır, ancak Dean daha yakından bakmanızı önerir. “Formülü cildinize yaptıran şey genellikle saçınıza yaptığı şeydir” diyor. “Cildinizi kuru, soyulmuş, ağır, balmumu, yapışkan veya yağlı hissettiriyor mu? Ya da yumuşak, sulu, ipeksi ve esnek hissediyor mu?” Saçınızı cildinize nasıl davrandığınızı tedavi edin – sonuçta, bu sizin bir parçanızdır! Saç kökleriniz tıkanır ve tıkanırsa, verimli bir şekilde büyüyemez.

Bir önceki yazımız olan Yağlı Saçlar İçin Etkili Doğal Maske Tarifleri başlıklı makalemizde saç maskeleri nasıl yapılır, Yağlı saçlar için biberiye maskesi ve Yağlı Saçlar İçin Etkili Doğal Maske Tarifleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir